krzew Winnica Jaspis krzew

PL ENG


History of Dłużec


History

The village was founded on German law. It was led by the mayor, that was a judge and represented the people. The earliest noted

Na przełomie XVIII i XIX wieku wieś otrzymałą nazwę Langeneuedorf (nazwa jest słuszna ponieważ obejmowała także Rochów, dzisiaj część Twardocic). W tym czasie wieś najbardziej się rozwijała, licząc od 1000 do 2000 mieszkańców. Znajdowały się tu dwie sale wiejskie, z czego nadal jedna jest dostępna. W budynku nr 30 mieścił się "Bar pod Lipami" ("Gasthof zum Lindenhof") i wiejska piekarnia. Na początku wsi znajdowało się duże gospodarstwo rolne. Pod numerem 22 znajdowała się szkołą katolicka. Później, od października 1945 r. do 20 czerwca 1973 r. mieściła się tu szkołą podstawowa. Naprzeciwko numeru 20 mieściła się szkoła ewangelicka, z której w dzisiejszych czasach pozostały tylko fundamenty. Oprócz tego we wsi działał również kowal. Mieszkańcy głównie zajmowali się rolnictwem. Przez wieś przechodziły dwa fronty: rosyjski i niemiecki. Okopy były umieszczane na szczytach pagórków, ale znaczna część znajdowała się w lesie. Co 15 metrów ciężki karabin maszynowy, w ważniejszych punktach obrony (szczególnie rosyjskiej) stały 88-milimetrowe działą polowe. W piwnicy jednego z zawalonych domów byli przetrzymywani francuscy żołnierze. Podczas dnia pracowali a na noc wracali do piwnic. Pewnej nocy dali sygnał załogom przelatujących samolotów, które zbombardowały stojący obok dom. Francuzom korzystając z zamieszania udało się uciec. W 1945 r. wieś otrzymałą nazwę Marysin. Nazwa ta utrzymała się do 1970 roku.

Zabytki

Większość budynków zostałą zniszczona podczas działąń wojennych podczas Drugiej Wojny Światowej, ale także brak konserwacji spowodował zawalenie się wielu zabudowań.

Godnym Godnym zwiedzania jest kościół pw. Św. Jadwigi Śląskiej, którego początki sięgają XIII wieku. Obecny został wybudowany ok 1500 roku. Z początku był kościołem parafii ewangelickiej w Sobocie. Przebudowy kościoła dokonano w XVIII w., a restauracji w XIX. Na początku tego wieku znajdowały się w tym kościele trzy dzwony. Podczas wojny dwa najstarsze zostały wywiezione przez mieszkańców do Niemiec. Znaczniejszego remontu dokonano w 1967 roku. Cały kościół ogrodzony jest murami na któych znajdują się tablice pamiątkowe (na jednym z murów znajduje się tablica upamiętniająca fundatora kościoła). Obok kościoła znajdują się dwa grobowce rodziny Hoffmanów z 1717 r. Wewnątrz znajduje się późnogotyckie sakramentarium, barokowy drewniany ołtarz oraz kamienna chrzcielnica. Na chórze znajdują się barokowe organy. Zostały zastosowane tu sklepienia żebrowe. Na końcu wsi, przed Twardocicami, w ogórdku posesji nr 62 znajduje się krzyż pokutny z wyrytym narzędziem zbrodni - mieczem.

Położenie

Dłużec jest wsią typu łańcuchowego położoną nad rzeką Bukownicą. Położony jest pomiędzy Wzniesieniami Płakowickimi a Wysoczyzną Ostrzycy, na wschód od Lwówka Śląskiego. Najbliższym szczytem jest wygasły wulkan Ostrzyca ( 501 m n.p.m.).

Wieś dzisiaj

W budynku nieistniejącego dziś baru znajduje się sklep spożywczy. Wieś posiada połączenie autobusowe na na trasie Lwówek Śl. - Złotoryja.

Autor: Patryk Dominik