krzew Winnica Jaspis krzew

PL ENG


2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
<< Poprzedni rok
2006
Następny rok >>

To już tradycja -styczeń, luty i połowa marca na winnicy w Miękini. Niestety, materiał zebrany na uzupełnienie rzędów okazał się przemarznięty oprócz Rieslinga. Zakupiłem sadzonki: Dunaj(ze Słowacji)-260szt;Regent,Rondo i Grauerburgunder(z Niemiec)-500szt;Gewurztraminer(z Miękini)-168szt. Drugi poważny zakup to ciągnik ogrodniczy TZK-4-14 z osprzętem-glebogryzarka ,pług obrotowy ,dwa kultywatory, przyczepa. Wiosenne nasadzenia trwały w tym roku wyjątkowo długo- posadziłem 1985 sadzonek. W sumie na winnicy rośnie ponad 2400 krzewów czyli ponad 2/3 zaplanowanej ilości. Musiałem opanować prace polowe z użyciem ciągniczka co kosztowało mnie utratą kilku krzewów ale bez niego uprawa ziemi byłaby niemożliwa. Jesienią ponowiłem wapnowanie w ilości 3t/ha.

Po czterech latach mogę potwierdzic trafnośc wyboru lokalizacji ale stopień przydatności odmian do warunków agro-klimatycznych winnicy wymaga jeszcze 2-3 lat obserwacji. Jesienią ogrodziłem winnice aby uchronic ją przed zwierzyną. W listopadzie dokonałem wstępnego cięcia formującego. Zdecydowałem się na prowadzenie odmian z gatunku vitis vinifera w formie dwuramiennego guyota na podwójnym pniu a mieszańce w formie tzw. Hudson river umbrella (dwuramienna kurtyna na podwójnym pniu).

W lipcu wybrałem się z córką na mały spacer po winnicy . Było po deszczu. Moją uwagę zwrócił kamień na którym pod wpływem wilgoci uwidoczniły się regularne "żyłki". Czyżby agat? Okolice Lwówka Śl. słyną z agatów ale w rejonie wsi Dłużec agatów się nie spotyka. Zawiozłem kamień do fachowca do przecięcia i okazało się że to wyjątkowej urody agat. Po kilku dniach na winnice przyjechało dwóch doświadczonych poszukiwaczy i przeszukało pole. Agatów nie znależli ale stwierdzili obecność jaspisów. Typowy skalny rumor polodowcowy- stwierdzili- w którym niejeden ciekawy okaz mineralny można znaleźć. Sezon zakończyłem 4 grudnia.