krzew Winnica Jaspis krzew

PL ENG


2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
<< Poprzedni rok
2011
Następny rok >>

Podobnie jak w roku 2009 zamiast o winie mówić możemy o pogodzie. Niestety, wygląda na to że bóg wina Dionizos niezbyt łaskawym okiem na naszą ziemię spogląda. A może on nie wie że w Polsce winorośl się uprawia? Od trzech lat systematycznie prowadzone pomiary temperatur pozwalają na obiektywną ocenę warunków temperaturowych w winnicy. Tutaj widać wyraźnie gdzie jest "pies pogrzebany". W miesiącach styczeń-luty maksymalna różnica temperatur wynosiła 31stC, od +11 do -20stC!!! Dodatkowym, niekorzystnym czynnikiem był brak pokrywy śnieżnej od połowy stycznia do końca lutego. Wymarzło 95% odmian winorośli właściwej (vitis vinifera),i ok.60% odmian mieszańcowych jak Rondo, Regent, Freiminer. Jedyna odmiana która nie ucierpiała to Marechal Foch. Niestety, nie jest to odmiana z której można uzyskać wino dobrej jakości. W naszej winnicy służy jako surowiec do wyrobu 60% destylatu winnego stosowanego do produkcji wzmacnianego, naturalnie słodkiego wina typu Porto. Nieliczne pędy owoconośne które wypuściły pączki zostały zmasakrowane 3maja przez przymrozki i obfite opady śniegu. W sezonie wegetacyjnym krzewy "odbiły" co pozwoliło na ich odbudowę. Efekt końcowy to: rocznika 2011 nie będzie, rocznik 2012 w niewielkiej ilości i dopiero rocznik 2013 będzie w pełni efektywny (o ile pogoda dopisze). Jedynym plusem tej "katastrofy" było podjęcie decyzji o zmianie nasadzeń oraz zmiana sposobu prowadzenia krzewów z kurtyny na guyot.

W marcu zakończony został cykl produkcyjny wina musującego Riesling 2008. W skrócie przebiegał następująco: wino bazowe Riesling z rocznika 2008 na wiosne 2009 poddane zostało wtórnej fermentacji w butelkach "szampańskich" i następnie dwuletniemu dojrzewaniu nad osadem drożdżowym do marca 2011. Jest to klasyczna, tradycyjna, szampańska metoda produkcji wina musującego. Ostatnia czynność to usuwanie osadu drożdżowego, ponowne korkowanie i zabezpieczenie korków oraz finał czyli… degustacja. Wino musujące, w którym pożądana jest wyższa kwasowość, wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla Rieslinga, odmiany o wysokiej zawartości kwasów.

Swego rodzaju „chrzest bojowy” wino to przeszło na ślubie Szymona i Bogusi. Podejście ryzykowne ale wino obroniło się znakomicie. Drugi, po winie musującym sposób na wysokie kwasy w naszych owocach to wyżej wzmiankowane wino wzmacniane, naturalnie słodkie typu Porto.W przypadku tego wina dodatek destylatu winnego o mocy 60% powoduje rozcieńczenie fermentującego moszczu i spadek zawartości kwasów o ok.20% oraz przerwanie fermentacji i pozostawienie cukru gronowego (fruktozy i glukozy) na poziomie 100-120g/l. Efekt tej metody to wino w stylu Porto nadające się do długiego dojrzewania. Wyjątkowo dobre wyniki uzyskaliśmy przy trochę lekceważonej odmianie Sibera. W tym roku okazało się że odmiana ta owocuje z pączków zapasowych (u większości odmian bezpłodnych). Dowód na to że aby określić stopień przydatności odmiany do lokalizacji trzeba ją kilka(naście) lat w konkretnym miejscu uprawiać. To samo dotyczy winnicy jako całości. Przed nami kilkanaście (kilkadziesiąt) lat jej uprawiania; w tym kilka lat chudych jak 2009, 2011; kilkanaście lat przeciętnych, kilka lat znakomitych i być może jeden rok wybitny. A więc- do roboty.Wiosenny płacz łozy, ale niestety oczka wymarznięte. Efekt wahań temperatur w miesiącach styczeń/luty.

Pamiętny dzień 3-ego maja. Śnieg 30cm, temp -3st.C

Widok raczej niecodzienny.

Wino musujące po dwuletnim dojrzewaniu. Osad drożdzowy - nieapetyczny lecz niezędny.

W tej pozycji osad drożdżowy osiada na korku, co ułatwia jego późniejsze usunięcie.

Wino bazowe (Riesling 2008) do uzupełniania ubytków po usunięciu osadu.

Toast weselny na swoim ślubie Państwo Młodzi wznieśli...

...winem musującym Riesling 2008 z własnej winnicy.