krzew Winnica Jaspis krzew

PL ENG


2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
<< Poprzedni rok
2012
Następny rok >>

Rok 2012 to trzeci rok dużych, w skali winnicy "rewolucyjnych" zmian. Z odmian winorośli właściwej (vitis vinifera) pozostawione zostały jedynie Riesling oraz Pinot Gris a nawet zwiększona zostanie powierzchnia ich nasadzeń. Jeszcze kilka sezonów i zakończony zostanie program "dobór odmian do warunków glebowych i klimatycznych winnicy Jaspis". Jest to podstawowy, a kto wie czy nie jedyny warunek powodzenia w uprawie winorośli w naszych warunkach. Kolejną dużą zmianą na winnicy jest zmiana prowadzenia krzewów. Forma "kurtyna" okazała się bardzo kłopotliwa. Tworzenie się "tuneli" uniemożliwiało uprawę gleby w rzędach oraz opryski, ochrona przed ptakami z użyciem siatek była niemożliwa a odnowienie krzewu po silnych mrozach trwało rok dłużej w porównaniu do formy "guyot". W tej sytuacji cała winnica prowadzona jest w formie "guyot na podwójnym pniu". Na potrzeby winnicy uruchomiona została produkcja sadzonek Rieslinga i Pinot Gris. Możemy potwierdzić że krzewy z sadzonek wyprodukowanych w warunkach glebowych i klimatycznych winnicy z materiału (sztobrów) pobra nego z wyselekcjonowanych (zdrowych) krzewów od lat rosnących na winnicy wykazują się zwiększoną mrozoodpornością i odpor- nością na choroby grzybowe. Niestety, tej metody nie można zastosować do odmian licencjonowanych rozmnażanie których obwarowane jest przepisami. Dotyczy to takich odmian jak Regent, Rondo, Solaris itp.

O pogodzie i winie słów kilka. Zima 2011/12 bez większych niespodzianek. Dał się we znaki przymrozek w nocy z 17 na 18 maja. Ucierpiała wówczas znaczna część krzewów poza rosnącymi w górnej części winnicy. Jeszcze tylko lekki opad gradu w lipcu i to byłyby wszystkie kataklizmy w roku 2012. Pędy zapasowe zdążyły zaowocować a długa, pogodna jesień pozwoliła Regentowii Rondu osiągnąć ok.11% pot. alkoholu. Nie jest to rewelacyjny dla tych odmian wskażnik ale pozwoliło otrzymać lekkie i aromatyczne wino. Ogromną niespodziankę sprawił Riesling. Jego parcela zajmuje najwyższą część winnicy gdzie przymrozek nie wyrządził żadnych szkód. Wg klasyfikacji niemieckiej (i my się kiedyś podobnej dorobimy) owoce osiągnęły parametry wina Qmp kabinett co w naszych warunkach dla Rieslinga jest nie tak częste. Gwoli uzupełnienia - poprzednie roczniki Rieslinga osiągały parametry win Qba (win jakościowych) i moszcz wymagał dosłodzenia dla uzyskania odpowiedniego poziomu alkoholu. Dość powiedzieć że jagodami Rieslinga zainteresowały się ptaki które naprawdę są ich znawcami.Łyżką dziegciu w tej beczce miodu jest znikoma ilość uzyskanego wina. Przyczyna główna to "rewolucyjne" zmiany opisane na początku notatki czyli nie ukształtowane w pełni formy "guyot" krzewów i przymrozek (dojrzały tylko dolne grona tylko odmian Rondo i Regent).

Opisu roku 2012 dokonuję w marcu 2013 kiedy to można już określić przebieg zimy 2012/13. Jest dobrze a nawet bardzo dobrze. Zimowe cięcie zakończone, krzewy w pełni wyprowadzone a podanie o dobrą wiosnę, lato i jesień rozpatrzone pozytywnie. Do roboty.